Puskás László Villanyszerelő mester

Elektromos Szerviz (+36 30)9-385-835

 

 
 

Bővebb tartalom a  

www.elektroszer.5mp.eu  

oldalon !!

             

         KATT  :Elektromos Szerviz

Kéziszerszámok ellenőrzése:

A létesítményben használt kéziszerszámokat a munkáltatónak a 22/2005. (XII.21.) FMM rendelet szerint évente felül kell vizsgáltatnia.

Villamos kéziszerszámok azok a hálózati táplálású berendezések, amelyeket használatuk során kézben tartunk. Néhány jellegzetes példa a villamos kéziszerszámokra:

  • fúrógép, ütvefúrógép
  • sarokcsiszoló
  • hőlégfúvó
  • hegesztőgép
  • forrasztó páka
  • botmixer, keverőgép
  •  hajszárító
  •  hajsütő vas
  •  steck lámpa

  

Szintén ellenőrizni kell azokat a biztonsági (törpefeszültségű vagy leválasztó) transzformátorokat, amelyek a villamos kéziszerszámok táplálására szolgálnak.

 



A vizsgálatoknak az alkalmazott érintésvédelmi mód hatásosságára, a burkolatok és csatlakozó zsinórok épségére kell kiterjednie.

 

 

 

 

 

is nevezzünk kézi szerszámnak? Azok a villamos erősáramú kézi szerszámok amelyeket munkavégzés alkalmával kézben tartunk. Fúrógép, , hőlégfúvó, hajszárító, és még lehetne folytatni a felsorolást. Továbbá a munkaterületen, műhelyben, építkezésen üzem közben is áthelyezhetünk villamos gépeket. (például: betonkeverő, betonvibrátor, hegesztőgép, stb.)


A 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről szóló rendelet alapján a felülvizsgálatok elvégzéséről a munkaadónak kell gondoskodni.

Az villamos berendezések érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatát a 14/2004.(IV.19.) FMM rendelet írja elő. Ezen kisgépek vizsgálata az MSZ 4851-5:1991 szabvány valamint az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány előírásainak a figyelembevételével történik.

Ha vissza tekintünk a korábbi évekre az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat elvégzése mindig is kötelező , itt KLÉSZ illetve az MSZ 172/1 szabvány előírása határozta meg a módját és gyakoriságát. Ebben a cikkben a több évtizedes gyakorlati tapasztalataimból kívánok néhány hasznos információt közreadni a teljesség igénye nélkül.

A kisgépek ellenőrzését évente kell elvégezni. Ezek a kisgépek az ipar, építőipar és a szolgáltatásoknál találhatóak meg. A gépek beazonosítása mindig nagyon fontos. Amikor megvásároljuk nyilvántartásba kell venni összhangban a számviteli nyilvántartással. Ezek a gépek tárgyi eszközök ezért a vállalkozás könyvelésében is megjelenik. Gyakori probléma a gépeken az azonosító adatok papír alapanyagú adattáblák, melyek a használat során lekopnak és így nem láthatóak.

Az érintésvédelmi ős szigetelés jele, gép típusa, gyártási száma, teljesítménye, üzemi adatok megléte a lényeges szempont. A felülvizsgálat során a minősítő iratban rögzíteni kell az azonosító adatokat. ért célszerű egyedi azonosítókkal ellátni a villamos gépeket, így végig kísérelhető a gépek üzemvitele. Abban az esetben ha javításra kerülnek szervizbe, be kell kérni az érintésvédelmi megfelelőségi bizonylatot, illetve nyilatkozatot. Ezen bizonylatot az érintésvédelmi szabványossági minősítő irathoz kell csatolni.

Az érintésvédelmi szabványossági vizsgálatokon leggyakrabban az alábbi hibák szoktak elfordulni:

 

  • érült a csatlakozó kábel (jó esetben szigetelő szalaggal tekerik be)

Így a kábel nem rendelkezik megerősített szigeteléssel, sőt olykor az üzemi szigetelés is hiányzik. Ez közvetlen áramütés veszélyét rejti magában. Nemcsak a saját életünket veszélyeztetjük ezzel hanem ember társainkét is.

 

  • hiányzik a kábel bevezető

A kábel sérülésének a lehetőségét biztosítja, továbbá a gépbe bejuthatnak a különböző anyagok, mely a gép üzemvitelét rontja.

 

  • A csatlakozó végeken előfordul, hogy a dugaszoló villát lecserélik nem megfelelőre.

Itt első sorban az öntött dugaszoló villákat kell alkalmazni. Megfelelő csatlakozó kábeleket dugaszoló villával együtt gyártják le, és rendelkezik megfelelő tanúsítvánnyal is.

A gépek szemrevételezéses vizsgálatánál  meg kell vizsgálni a géptest állapotát, a géptesten lévő repedések és törések nyomait kell keresni. A működési próbáknál vizsgálni kell a gépek ki és be kapcsolhatóságát és az esetleges retesz feltételek meglétét. A villamos gép villamos szilárdságának az ellenőrzését is el kell végezni. A vizsgálatok során gyakorta találkozunk nem megfelelő biztonságú kisgépekkel.

A helyszíni érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatnál a hosszabbítóknál is előfordulnak sérült kábelek, dugaszoló aljzatok és szakadt védővezetők is.

Szakemberek, vállalkozások számára akik változó munkahelyeken, építkezéseken dolgoznak célszerű saját felvonulási szekrényt alkalmazni. Miért is? Mert e szekrény megfelelő csatlakozásával a saját villamos berendezésük zárlati áram védelméről, túlterhelés elleni védelemről, továbbá érintésvédelméről tudunk gondoskodni. Ezzel nagy mértékben tudják növelni a biztonságtechnikai szintet. Ezekbe a szekrényekben érintésvédelmi áramvédő kapcsoló van beépítve, ami szintén az életvédelmi célokat szolgálja. Az esetek többségében ezek a kisgépek kettős szigetelésűek, jele a kettős négyzet, vagyis II. érintésvédelmi osztályba tartoznak.

Léteznek még III. érintésvédelmi osztályba tartozó törpefeszültségű készülékek, I. érintésvédelmi osztályba tartozó kisgépek. Ezen érintésvédelmi osztályba tartozó villamos berendezések védelme a védővezetős érintésvédelmi csoportba tartozik. Ebből is látható, hogy a kézi szerszámok kisgépek nagy területet ölelnek át érintésvédelmi szempontból.

A felülvizsgálatokat sok esetben egy munkavédelmi ellenőrzés után rendelik meg.  Ezért érdemes a tervszerű biztonságtechnikai megoldásokat előre tervezni és akkor nem érhetnek minket meglepetések az ellenőrzésekor. Természetesen minden villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatot célszerű elvégeztetni, hiszen végső soron mindegyik az élet és vagyon megvédésének céljából van előírva. Része a villanyszerelő szerelői ellenőrzése, és az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat is.

Az előírások a saját biztonságunk érdekében születnek.

A jogrendünk úgy épül fel, hogy adott esetben a jogszabályok lehetőséget adnak mindig a felelősségre vonásnak. A villamos balesetnél államigazgatási eljárás keretében szakértő bevonásával állapítják meg a felelősséget. Mivel ezen jogszabályok a munkáltatokra vonatkoznak, így  minden esetben őket vonja felelősségre a hatóság első körben. Tehát ha valaki nem gondoskodik a biztonságtechnikai előírások betartásáról és ebből kifolyólag baleset következik be, akkor felelősségre vonás meg fog történni.

 

Hegesztőgép időszakos érintésvédelmi felülvizsgálata

Hegesztőgépen az időszakos érintésvédelmi ellenőrzéseket a Hegesztési Biztonsági Szabályzat értelmében évente kell elvégezni. 
A helyszíni vizsgálat után a jegyzőkönyv az MSZ 60364 sz. szabvány, a Hegesztési Biztonsági Szabályzat, az MSZ 4851 sz. szabványsorozat és az MSZ 4852 sz. szabvány előírásai szerint készül. 
A jegyzőkönyv tartalmazza a részletes mérési eredményeket.



Mint minden más vizsgálatunkat, így a kisgépek, kéziszerszámok Érintésvédelmi felülvizsgálatát is nagy körültekintéssel, a legújabb fejlesztésű mérőműszerekkel végezzük. A felülvizsgálat műszaki munkafolyamata után a mérési eredmények és a szemrevételezési vizsgálat megállapításai alapján jegyzőkönyvet készítünk.

 


 

 
Elektromos kéziszerszámok és hegesztők felülvizsgálata.

Kéziszerszámok felülvizsgálata:


Kéziszerszámok és hegesztőberendezések éves felülvizsgálata:
A kézbentartott villamos gépek felülvizsgálata kiemelten fontos, hiszen az ember itt igen közel kerül a villamos berendezéshez.
Hegesztő berendezéseknél pedig hiba esetén a hegsztőáram (a hegesztő pálca) hálózati feszültség alá kerülhet.
Ide tartoznak még az egyéb biztonsági, vagy leválasztó transzformátorok. Ezekre a berendezésekre ugyanaz vonatkozik, mint a hegesztőtranszformátorokra    A 22/2005. (XII. 21.) FMM rendelettel módosított munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről szóló 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet szerint az elektromos kéziszerszámokat és elektromos hegesztőberendezéseket évente felül kell vizsgáltatni. A gyakoriság itt éves.

Mit kap ön?
Elvégezzük a kéziszerszámai felülvizsgálatát - ellenőrizzük a szerszámok burkolatainak, betápláló kábeleinek éppségét, minőségét. Műszeres vizsgálattal ellenőrizzük a kisgépek szigetelési ellenállását. A felülvizsgálatról jegyzőkönyv és lista készül.
Hegesztőberendezések felülvizsgálatánál kiderül, van-e a hegesztőgépnek szigetelési hibája, megfelelő-e még a transzformátor tekercsének a szigetelése.

Elektromos kéziszerszámnak minősül a használat közben kézben tartott, vagy feszültségre kapcsolt állapotban könnyen áthelyezhető elektromos árammal működtetett szerszám.
Ide tartozik tehát pl.: a kézi fúrógép, egyéb ipari kisgépek, de nem kell ide sorolni az állandóan egy helyen használt pl. mikrohullámú sütőt, azt vizsgáltassuk felül 3évente érintésvédelmi ellenörzéskor.
A hegesztőberendezésekhez tartozik az egyszerű vasmagos régebbi típusú hegsztő, a modernebb inverteres gépek, a CO2, az AWI, a MIG, a plazmavágó, a hegesztő dinamó, és egyéb elektromossággal működő hegesztőgépek.

Kéziszerszámoknál gyakori hiba a betápláló kábel sérülése és a műanyag burkolat törése, repedése, valamint a túlterhelésből adódó tekercs megégés, ezáltal a szigetelés leromlása.
Válasszon minőségi kéziszerszámot, a márkásabb, ipari jellegű kéziszerszámoknak nagyobb a teherbírása, betápláló kábele vastagabb - erősebb, ezek közül a legtöbbet tesztelik pl. 2m magasságból leejtve sem törik, reped el a burkolatuk.
A hegesztőgépeknél gyakori hiba a túlterhelés miatt fellépő tekercs megolvadás, szigetelésromlás, tekercszárlat. Ennek kiküszöbölésére a megfelelően megválasztott hegesztőáramú berendezést javasoljuk.


Felülvizsgálatok gyakorisága:
Társasház esetén: (a közös helyiségekben)


Hegesztő, Biztonsági, Leválasztó transzformátorok Felülvizsgálata országszerte kedvező árakon.

A hegesztő berendezések műszaki felülvizsgálata:

A villamos hegesztő dinamók, transzformátorok, gépek és tartozékainak villamos állapotát, szigete­lését leellenőrizzük a mindenkori Karban­tartási Sza­bályzatuk, illetve a Hegesztési Biztonsági Szabály­zat (HBSz) alapján a he­gesztő dinamóknál kétévente, a hegesztő tran­sz­formátoroknál és egyenirányítóknál évente, a plazmavágógépeknél félévente.
 
A villamos szempontból történő műszaki felülvizsgálatuk módját, az  alapvető előírásokat és a magatartási szabályokat tartalmazó Hegesztési Biztonsági Szabályzat 143/2004. (XII. 22.) GKM rendelet tartalmazza.

Önnek nem kell részleteiben ismernie a vonatkozó előírásokat.

Bízzon meg bennünket vállalkozása , intézménye villamossági ügyeivel!

 

Ha szeretné felvenni velem a kapcsolatot, vagy hibát szeretne bejelenteni, árajánlatot szeretne kérni, akkor ezt  a következő elérhetőségeken megteheti .

 

 

Puskás László

DEBRECEN-NYÍRADONY

 

E-mail: elektroszer@gmail.com

Telefon: (+36 52) 203 282

Mobiltelefon: (+36 30) 9 385 835

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Hibabejelentés

Szerviz telephely:

 

4254 Nyíradony Galamb u.78.sz.

Szerviz  telefonszám:

Telefon: (+36 52) 203 282

Mobiltelefon: :(+36 30) 9 385 835

_______________________________________________________________________

Módosítva: 2015.09.01.

Puskás  László szervizvezető

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 59
Tegnapi: 44
Heti: 163
Havi: 103
Össz.: 178 893

Látogatottság növelés
Oldal: Kézi szerszámok felülvizsgálata
Puskás László Villanyszerelő mester - © 2008 - 2024 - elektroszer.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »